U organizaciji kantonalnog Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport i Pedagoškog zavoda danas je održan sastanak sa članovima Aktiva pedagoga BPK na kojem je razgovarano o temi maloljetničkog i međuvršnjačkog nasilja u školama na prostoru BPK Goražde.
Cilj sastanka bio je razgovor o postojećim problemima u oblasti maloljetničkog prijestupništva u osnovnim i srednjim školama na području našeg kantona te mjerama koje u narednom periodu treba poduzeti kako bi se što efikasnije spriječila pojava maloljetničkog nasilja kako u školama, tako i u lokalnoj zajednici.
– Danas smo se sastali da razgovaramo o problemu maloljetničkog nasilja u našem kantonu. Bili smo svjedoci nemilih događaja u našim školama i evidentno je da se moraju poduzeti neke mjere globalno i na nivou osnovih i srednjih škola. Mi smo danas razgovarali o programu prevencije međuvršnjačkog nasilja u osnovnim i srednjim školama. Nadam se da će iz ovog da se izrode nove ideje, metode i načini za prevenciju međuvršnjačkog nasilja – kazala je Nermina Karahmetović, pedagog u Mješovitoj srednjoj školi „Enver Pozderović“ u Goraždu.
Na današnjem sastanku bilo je riječi i o konfliktnom događaju koji se nedavno desio u jednoj goraždanskoj srednjoj školi. Prema riječima pedagoga ove škole, odmah su poduzete odgovarajuće mjere kako bi se ovaj problem riješio i kako se ovakve ili slične situacije ubuduće ne bi ponavljale.
O ovom problemu govorio je i ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport BPK Goražde Dževad Adžem.
„Što se tiče Ministarstva mi zaista pokušavamo da proaktivnim mjerama preduprijedimo nemile događaje i negativne ishode kada je u pitanju sektor obrazovanja. Na današnjem sastanku ćemo donijeti i konkretne mjere kako da na prostoru našeg kantona smanjimo nemile događaje i da mjerama koje želimo poduzeti osiguramo siguran boravak djece u školama.
Ono što mene zaista zabrinjava su informacije od neoficijelnih kontakata zbog kojih sam danas i organizovao ovaj sastanak, da imamo povećan procenat učeničkog mobinga na profesore, nastavnike i ljude koji rade u obrazovanju. Takođe, imamo i profesora koji zarad formalnog i stvarnog autoriteta vrlo često prekorače svoja ovlaštenja i čak pribjegnu zadnjoj mjeri, a to je upotreba sile. Mislim da će ovaj sastanak rezultirati dobrim pomacima i ono što su mi danas rekli je iznenađujuće, a to je da u proteklih godinu dana ili dvije nikada niko od tih vrlo važnih karika nije upućen na edukaciju, kako bi se ovom problemu prišlo s naučne strane.
Danas sam informisan i da se ne poštuje dogovor koji je potpisan trilateralno između Centra za socijalni rad, Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva za obrazovanje i da uposlenici u školama ne dobijaju informacije o eventualnim slučajevima nasilja unutar porodice. Dakle, potrebna je interakcija šire društvene zajednice i mislim da će rezultati biti puno bolji, mada, ni u ovoj situaciji, ne možemo reći da je stanje na prostoru našeg kantona loše – istakao je ministar Dževad Adžem.